-
IC2 – den korte udgave af IC4
0
Tirsdag d. 19. juli ankom den første DSB IC2 til Padborg (Pa). IC2 er regionaltogsudgaven af IC4 og er tænkt som erstatning for Desiro på Svendborgbanen. IC2’s litra i DSB bliver MP, og sættet der ankom havde nummer 5704.
Dagen efter blev sættet trukket til værkstederne i Aarhus (Ar) af CFL Cargo i CF 7216/7218. I den kommende periode skal Ansaldobreda teste togets ATC-anlæg på strækningen mellem Vojens (Oj) og Tinglev (Te). Sidste år, blev de også prøvekørt i Tjekkiet.Det nye IC2-togsæt, må ikke forveksles med lillebroderen til IC3, som er udviklet af Adtranz i Randers (Rd) (i dag en del af Bombardier). Bl.a. bruges de af Regionstog på Lollandsbanen.
I alt skal der leveres 23 sæt – og de første sæt var forventet at blive sat i drift fra slutningen af 2004.
For billeder, gå til Jernbanens debatforum: http://www.jernbanen.dk/forum/index.php?id=20359
Tags: aarhus, adtranz, ansaldobreda, bombardier, cfl cargo, desiro, ic2, ic4, litra mp, padborg, randers, regional, svendborgbanen, tinglev, vojen
Og læs en artikel fra Ingeniøren: http://ing.dk/artikel/120774
1 responses to “IC2 – den korte udgave af IC4” 
-
hvordan går det egl til, at man kan have to forskellige tog – som er dybt forskellige – til at hedde det samme?
Ja altså jeg ved, at Regionstogs IC2 egl hedder MF-FS; men alligevel er det da bare til at forvirre folk.
Rgionstog kører i øvrigt også med MF-FS på Tølløsebanen (og har gjort på Odsherredsbanen).


Sebastian Dyhr 25. juli 2011 kl. 23:45